Darmowa dostawa od 300,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak rozpoznać swój typ cery?

2020-11-06
Jak rozpoznać swój typ cery?

Za wygląd naszej cery odpowiada wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jednak za to, jaki mamy typ skóry odpowiedzialne są geny. Ogromnie ważne jest posiadanie wiedzy na temat własnej skóry, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiednio ją pielęgnować

Jakie są typy skóry?

Ogólnie rzecz ujmując wyróżniamy cztery podstawowe typy cery: normalną, suchą, mieszaną i tłustą. W czasie naszego życia, w zależności od wielu czynników nasza skóra może się zmieniać całkowicie lub przybierać mieszane formy. Oprócz typów podstawowych wyróżniamy także cerę wrażliwą, trądzikową, płytkounaczynioną i dojrzałą. Przy czym te formy bywają często mieszane. Niemal każdy typ cery może się uwrażliwić, mieć problem z trądzikiem czy rozszerzonymi naczynkami, a już na pewno każdy rodzaj skóry dojrzewa.

Cera normalna

O cerze normalnej mówimy wtedy, gdy nie sprawia nam ona większych problemów. Jej ogólna kondycja jest dobra, bez żadnych anomalii. Nie świeci się, nie rumieni. Jest gładka, miękka, ma jednolity koloryt i jest dobrze odżywiona. Nie ma też skłonności do zaskórników i defektów.

Taką cerę możemy rozpoznać po tym, że właściwie nie mamy z nią większych problemów. Nie reaguje negatywnie na czynniki zewnętrzne. Nie wysusza się pod wpływem wody i mydła. Nie ma skłonności do podrażnień, doskonale absorbuje kosmetyki. Słowem, nie przysparza nam żadnego dyskomfortu.

Pielęgnacja skóry normalnej musi być bardzo staranna i dostarczać skórze dużą dawkę nawilżenia. Należy dobierać kosmetyki bardzo dobrej jakości, wszak dbamy o prawdziwy diament!

Cera sucha

Sucha skóra to taka, która pozbawiona jest ochronnej warstwy tłuszczowej. Zwykle jest cienka, napięta i skłonna do podrażnień. Często towarzyszy jej uczucie swędzenia i łuszczenia. Taka skóra szybciej się starzeje i ma większą skłonność do drobnej siatki zmarszczek.

Rozpoznać ją można po ciągłym uczuciu dyskomfortu, napięciu, swędzeniu i łuszczeniu. Łatwo ją podrażnić.

Pielęgnacja skóry suchej powinna opierać się na wysokiej jakości dermokosmetykach nawilżających i odżywczych o odpowiednich stężeniach selektywnych składników aktywnych.

Cera mieszana

Jak sama nazwa wskazuje, cera mieszana jest kombinacją różnych typów skóry - suchej i przetłuszczającej się. Na środku twarzy mamy przetłuszczającą się strefę T, która uwzględnia czoło, nos i brodę. Natomiast boki twarzy, czyli poliki i skronie, to elementy skóry suchej.

Jak rozpoznać ten typ skóry? Jeśli po bokach twarzy czujmy ciągłe napięcie, podrażnienie, a nawet łuszczenie się naskórka, natomiast część środkowa nieustannie się świeci, występują na niej rozszerzone pory i skłonność do zaskórników – to mamy jasną sytuację. Jesteśmy posiadaczami skóry mieszanej.

Pielęgnacja tego rodzaju cery polega na zachowaniu balansu pomiędzy dwiema strefami i używania kosmetyków, które odpowiednio dbają o obie partie twarzy. Jest wiele składników, które zawarte w jednym produkcie skutecznie dbają o skórę mieszaną.

 

Cera tłusta

Cechuje ją gruba skóra, rozszerzone pory, skłonność do zaskórników i zmian ropnych. Nieustannie się świeci, ma szary koloryt. Bywa bardzo wrażliwa.

Ten typ skóry rozpoznać można właśnie po wymienionych wyżej cechach oraz po trudnościach z absorbowaniem wielu kosmetyków. Zazwyczaj skóra szybko je wchłania, ale równie szybko „oddaje” na powierzchnię, co charakteryzuje się znacznym świeceniem skóry i uczuciem zalegania na niej produktu. Kiepsko trzyma się na niej makijaż, występuje efekt tzw. „spływania” podkładu.

 

Pielęgnacja cery tłustej powinna opierać się na kosmoceutykach regulujących pracę gruczołów łojowych, a także oczyszczających i dotleniających. Należy też pamiętać o jej nawilżaniu, gdyż wbrew pozorom, skóra tłusta może być odwodniona.

 

pixel