Pielęgnacja cery tłustej - jak dobierać kosmetyki?
Jaka to jest skóra tłusta?
Skórę tłustą łatwo rozpoznać. Jest gruba, ziemista, ma rozszerzone pory, skłonność do zaskórników i niedoskonałości, a przede wszystkim świeci się. Trudno też utrzymuje się na niej makijaż. Czytałam wiele artykułów, w których autorzy piszą, że plusem tego rodzaju cery jest mniejsza skłonność do zmarszczek. Uważam jednak, że skóra powierzchownie natłuszczona, jest automatycznie odporną na odwodnienie i skłonność do utraty jędrności czy głębokich zmarszczek mimicznych.
Przyczyny tłustej cery
Długo by wymieniać, jakie są powody, dla których ktoś jest obdarzony taką skórą. Oprócz genetyki, taki stan rzeczy ma też związek z układem hormonalnym i nadmiernym stężeniem progesteronu. Ale mogą to być także czynniki związane ze stresem, przyjmowanymi lekami, zaburzeniem pracy jelit i układu trawiennego, zła dieta, nadwaga i niewłaściwa pielęgnacja. Jestem wyznawczynią teorii, że najwięcej przyczyn tego, co dzieje się z naszą skórą wynika z wewnętrznego funkcjonowania organizmu i mam na to wiele dowodów.
Jak pielęgnować tłustą skórę?
Skóra tłusta nie znosi eksperymentów, bo wbrew pozorom jest bardzo delikatna i wrażliwa. Należy ją pielęgnować przede wszystkim dobrej jakości dermokosmetykami. Powinno się też używać produktów z jednej linii, nie mieszać systemów i marek, aby na skórze nie zrobiło się „zamieszanie”.
Higiena rano i wieczorem
Codzienne oczyszczanie to kluczowy element pielęgnacji skóry tłustej. Konieczne jest dokładne usunięcie nadmiaru sebum zmieszanego z makijażem czy innymi zanieczyszczeniami . Doskonale radzą sobie tu pianki czy żele myjące, ponieważ dzięki temu, że emulgują z wodą, wnikają w każdy zakamarek tłustej skóry, która jest po nich idealnie oczyszczona i wygładzona. Wspaniale sprawdzają się tu produkty dotleniające, które dodatkowo pozwalają skórze nabrać „oddechu”, np. z linii Bio Pure Ericson Laboratoire. W chłodniejszych miesiącach można także używać preparatów na bazie retinolu, kwasu glikolowego czy kwasu salicylowego. Te ostatnie delikatnie złuszczają zrogowaciały naskórek – dzień po dniu. Nieodzownym elementem każdego oczyszczania jest nadanie skórze odpowiedniego Ph, dlatego należy używać toniku. Nasączamy nim wacik i miejsce przy miejscu wpompowujemy w skórę. W ten sposób dostarczamy jej także odpowiedniego nawilżenia i ukojenia.
Zaawansowana pielęgnacja
Po wstępnej fazie oczyszczania i tonizacji należy zawsze nałożyć odpowiednie serum i krem, aby przygotować skórę na cały dzień lub do nocnej regeneracji. Muszą to być produkty delikatne, które jej nie obciążą i nie sprawią, że szybko zacznie się świecić. Przez cały rok świetnie będą się sprawdzały kosmetyki dotleniające i nawilżające. Skóra tłusta wymaga nawodnienia oraz takiej pielęgnacji, która tę wodę w skórze zatrzyma. Nie należy mylić tego z natłuszczaniem! Serumy i kremy powinny być też dopasowane do pory roku oraz do aktualnego stanu skóry. Czasami potrzebne są produkty złuszczające, a czasami działające bakteriobójczo, aplikowane bezpośrednio na zmiany ropne. Wiosną i jesienią możemy używać produktów na bazie retinolu, kwasu salicylowego lub kwasów owocowych. W ten sposób złuszczymy zrogowaciały naskórek i pobudzimy skórę do regeneracji. Doskonała jest linia Primaluce lub Proceutic od Bioline Jato. W pozostałe miesiące roku ważne są produkty na bazie witaminy C, która jest fontanną energii i witalności, tak potrzebnej skórze tłustej.
Przynajmniej raz w tygodniu trzeba nałożyć maskę, która może mieć działanie złuszczające, oczyszczające lub nawilżające. Maski oczyszczające najczęściej są na bazie glinki, ściągają rozszerzone pory, wchłaniają sebum i nadają skórze zdrowy, świetlisty wygląd.
Ochrona UV
Skóra tłusta, na którą często nakładamy preparaty złuszczające, powinna być bezwzględnie chroniona przed promieniami UV. Należy wybierać takie kremy na dzień, które tę ochronę posiadają, minimalny SPF 15. W trakcie stosowania kuracji retinolem czy kwasami, powinno się stosować filtr SPF 50.