Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego woda jest tak ważna dla naszego ciała?

2023-02-08
Dlaczego woda jest tak ważna dla naszego ciała?

ROLA WODY W NASZYM ORGANIŹMIE

Woda jest dla nas kluczowa - nie możemy żyć bez niej dłużej niż kilka dni. Ten życiodajny płyn pełni w ludzkim organizmie różne funkcje - wykorzystywany jest do produkcji komórek i płynów ustrojowych, bierze udział w wielu różnych reakcjach - jest rozpuszczalnikiem, a jednocześnie odczynnikiem.



Woda w naszym organizmie transportuje składniki odżywcze, wspiera eliminację produktów przemiany materii i jest kluczowa dla regulowania temperatury ciała. Najważniejsza jest jednak rola wody w nawadnianiu ciała. Wykracza to poza proste pytanie o poziom wilgoci w skórze (który oczywiście jest istotny), ponieważ woda odgrywa ważną rolę dla wielu różnych elementów wywierających wpływ na kompleksowy proces krążenia wody w organizmie. Wśród nich można wymienić wiązanie wody w tkankach, jej dyfuzję do różnych warstw skóry oraz utrzymanie właściwego poziomu wody śródmiąższowej.

Jaką funkcję pełni nasza skóra?

Kiedy skóra nie jest w stanie regulować cyrkulacji wody na odpowiednim poziomie, staje się sucha i uwidaczniają się na niej oznaki przyspieszonego starzenia się.

Dzieje się tak, ponieważ kiedy poziom wody jest zbyt niski, dochodzi do uszkodzeń, które powodują spowolnienie funkcji naskórka i skóry, co niekorzystnie wpływa na produkcję włókien podporowych oraz tempo procesów przemiany komórkowej. Różne fizjologiczne konsekwencje są obserwowane u osób z odwodnioną skórą. Powoduje ono dyskomfort, napięcie, zaczerwienienie, utratę elastyczności i napięcia skóry. W każdym z tych przypadków proces regeneracji powinien nastąpić tak szybko, jak to możliwe.

ZAWARTOŚĆ WODY I JEJ DYSTRYBUCJA W LUDZKIM ORGANIZMIE.

Woda porusza się swobodnie w przedziałach śródmiąższowych i przechodzi przez błony komórkowe przez specjalne kanały wodne - tzw. akwaporyny. Wymiana płynów jest regulowana przez ciśnienie osmotyczne i hydrostatyczne. Aby zachować swoją aktywność, każda komórka powinna być w stanie kontrolować i regulować swoją objętość oraz poziom wody wewnątrzkomórkowej. W czasie nagłych, krótkoterminowych zmian dostępności wody, wymiana jonowa pozwala na szybkie przywrócenie równowagi. Jednak jeśli taka sytuacja przeciąga się, komórki zastosują bardziej zaawansowany system ochrony oddziałując na osmolity, co spowoduje spowolnienie utraty wilgoci. (Osmolity to cząstki, które biorą udział w zjawisku osmozy. Mogę rozpuszczać się we wnętrzu komórki lub w otaczającym ją płynie.)

Osmotyczność skóry

CO TO JEST OSMOTYCZNOŚĆ SKÓRY?

Skóra stanowi pierwszą linię kontaktu ludzkiego ciała z otaczającym nas środowiskiem. Jej zewnętrzny wygląd jest istotny nie tylko ze względów estetycznych, ale też funkcjonalnych. Jednym z jej głównych zadań jest zapewnienie odpowiedniej bariery chroniącej przed utratą wody i pomagającej utrzymać poziom nawodnienia niezbędny do jej normalnego i zrównoważonego funkcjonowania. Regulacja poziomu wody jest kluczowa nie tylko w związku z nawilżeniem skóry, ale i z jej fizjologicznymi i mechanicznymi funkcjami.

Skóra nieustannie traci wodę - przepływ pomiędzy skórą a naskórkiem tworzy różnicę w poziomie nawodnienia wahającą się od 80% w skórze do 12-15% w naskórku. W ciągu 24 godzin ok. 80-180 ml wody odparuje właśnie tą drogą. Dla zachowania dobrze nawilżonej cery ten przepływ musi znajdować się pod ścisłą kontrolą - to właśnie jest rola bariery naskórkowej. Niestety jej integralność często jest naruszana na skutek działania szkodliwych czynników, m.in. środowiskowych, chemicznych czy mechanicznych zaburzeń, a także przy nadmiernej ekspozycji na słońce.

Nawodnienie skóry jest jednym z czynników odpowiedzialnych za odporność na stresory mechaniczne - obniżenie jego poziomu będzie skutkowało obniżeniem rozciągliwości skóry, a także szybko spowoduje utratę jej elastyczności i plastyczności. Cera traci wtedy naturalny blask, będzie ziemista i nieprzyjemnie napięta, a procesy starzenia się przyspieszą. Odwodnionej skórze brakuje wody, bo nie jest ona w stanie zatrzymać odpowiednich jej ilości. To stan zaburzonej równowagi osmotycznej. W biologii osmozą nazywamy ruch wody i osmolitów do i z komórki, co pomaga utrzymać balans w jej wnętrzu, jak i w jej otoczeniu zewnętrznym Organiczne osmolity można podzielić na trzy grupy:
poliole (np. sorbitol i mioinozytol),
aminokwasy i ich pochodne (np. tauryna, prolina i alanina),
metyloaminy (np. betaina czy glicerofosforylocholina).

Akumulacja w naskórku osmolitów takich jak tauryna zwiększa osmolarność wewnątrzkomórkową i powoduje redystrybucję wody w komórkach po to, aby zachowały właściwą objętość. Udowodniono, że tauryna wzmacnia syntezę lipidów tworzących barierę skórną.

Osmoregulacja jest strategią adaptacyjną pomagającą przenosić wodę w skórze. Dobrze nawilżona cera jest przede wszystkim bardziej miękka, gładka, elastyczna. Widać na niej mniej zmarszczek. Odczuwalne jest uczucie komfortu, cera nie jest ściągnięta i nie piecze. Po prostu wygląda młodziej.

Nawodnienie skóry

RÓŻNICOWANIE SIĘ NASKÓRKA I NAWODNIENIE SKÓRY

Właściwe funkcjonowanie i rola barierowa warstwy rogowej naskórka zależą od poziomu jego nawilżenia. Ta warstwa zapewnia kluczowe dla kondycji skóry funkcje, które uzależnione są od odpowiedniej aktywności keratynocytów i dobrej jakości cementu międzykomórkowego, który wiąże ze sobą komórki na powierzchni skóry. Jeśli bariera skórna jest osłabiona, staje się nieszczelna, a w efekcie skóra jest bardziej wrażliwa na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Właściwe funkcjonowanie skóry, jej rolę barierową i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżania w normalnej sytuacji zapewnia naturalny czynnik nawilżający - tzw. NMF. Składa się on ze złożonej mieszanki aminokwasów, minerałów (sód, potas, wapń itp) oraz osmolitów (betainy i tauryny). NMF ma wyjątkową umiejętność do zatrzymywania wody. Jest on odpowiedzialny za połowę zdolności warstwy rogowej do magazynowanie wilgoci.

Pod wpływem agresywnych czynników zewnętrznych naturalne mechanizmy nawilżające zostają zaburzone, skóra traci więcej wody niż wchłania, a aktywność komórkowa spowalnia. Naskórek nie jest w stanie dłużej zatrzymywać wody.

Aby odpowiedzieć na te zaburzenia, należy wzmocnić naturalne, biologiczne mechanizmy nawadniania. To wymaga codziennego nawilżania skóry, które polega na:
• przyciąganiu wody do naskórka,
• zatrzymywaniu jej poprzez działanie na NMF,
• zapobieganiu nadmiernemu odparowywaniu wilgoci.

INNOWCYJNY ZABIEG NAWILŻAJĄCY ERICSON LABORATOIRE

HYDRA ADVANCED zapewnia zaawansowaną technologicznie, skuteczną i pełną składników aktywnych odpowiedź na wszystkie potrzeby skóry suchej, odwodnionej i pozbawionej składników odżywczych.

W ERICSON LABORATOIRE zawsze uważaliśmy za priorytet rozwijanie kompleksowych rozwiązań zapewniających skórze optymalny poziom nawilżenia. To innowacyjne połączenie zapewnia wszechstronne efekty skupiając się na:
• absorpcji elektrolitów dla kompleksowego nawilżenia,
• stymulowaniu dyfuzji wody przez kolejne warstwy skóry,
• zatrzymywaniu wody w skórze właściwej i w siateczce filmu hydrolipidowego,
• wspieraniu mechanizmów odnowy komórkowej i zwiększaniu możliwości zatrzymywania wody w tkance skórnej.

Skupiając się na fizjologii skóry eksperci ERICSON LABORATOIRE wyselekcjonowali najbardziej zaawansowane składniki aktywne, które regulują przepływ wody, aby wzmocnić witalne funkcje skóry, zapobiegać jej odwodnieniu i oznakom przedwczesnego starzenia się.

Składniki aktywne

OSMOCELLA: REGULACJA OSMOTYCZNA

OSMOCELLA to biotechnologicznie opracowany składnik aktywny pozyskiwany z rośliny Hibiscus sabdariffa (ketmii szczawiowej). Osmocella stymuluje produkcję naskórkowych osmolitów w keratynocytach i jednocześnie przywraca funkcje barierowe skóry poprzez:
• zwiększenie wewnątrzkomórkowej zawartości organicznych osmolitów,
• zmniejszenie utraty wody przez keratynocyty oraz przywrócenie i zwiększenie objętości keratynocytów,
• poprawę syntezy lipidów komórkowych, które przywracają szczelność bariery skóry,
• stymulację produkcji okludyny (naskórkowego białka), która działa jak bariera ograniczająca utratę wody.

HYDROCERYL AQP3: OPTYMALIZACJA PRZEPŁYWU WODY W SKÓRZE

HYDROCERYL AQP3 to kombinacja glicerolu oraz D-glukozy, połączonych wiązaniem glikozydowym w roztworze gliceryny. Oba są pochodzenia roślinnego: glikozyd glicerylowy. HYDROCERYL AQP3 podnosi poziom nawilżenia skóry, a efekt ten zwiększa się z czasem. Jest 1,5 x bardziej efektywny niż gliceryna i skuteczny nawet 24 godziny po aplikacji.

TREHALINE: OCHRONA ZASOBÓW WODNYCH SKÓRY

Dzięki naturalnym biopolimerom takim jak pullulan, alginian sodu i kwas hialuronowy połaczonym z mocznikiem, L-seryną i trehalozą - Trehalane ma dwojakie działanie - tworzy ochronny film i równocześnie jest rezerwuarem wody.Połączenie pullulanu, alginatu i kwasu hialuronowego tworzy molekularną siateczką, która umożliwia kohezję polimerów oraz wchłanianie ich przez skórę. TREHALINE zawiera kompleks łączący glicerynę, serynę, mocznik i trehalozę. Seryna i mocznik są składnikami naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Seryna z łatwością wiąże cząsteczki wody w stabilne kompleksy. Mocznik jest silnym osmolitem, aktywnie zaangażowanym w regulowanie zasolenia płynu zewnątrzkomórkowego. Zaletą trehalozy jest zdolność do zapobiegania denaturacji mocznika przez enzymy skórne. Ta ochrona umożliwia zatem zachowanie ciągłości złuszczania martwych komórek, a tym samym niezbędną równowagę procesu odnowy komórkowej.

PULLULAN

Ten polimer ma silne właściwości antyoksydacyjne i higroskopijne. Umożliwia zwiększenie przeżywalności komórek macierzystych poddanych silnemu stresowi oksydacyjnemu.

KWAS ALGINOWY

Polimer zbudowany z jednostek D-mannuronowych i L-glukuronowych otrzymywanych w wyniku hydrolizy brązowych alg (brunatnic). Ten glikozaminoglikan wyróżnia się osobliwością swoich funkcji: nawadniania, przywracania objętości, migracji, łączenia macierzy i przyspieszania gojenia oraz zdolnością do regulowania szybkości wchłaniania składników aktywnych.

KWAS HIALURONOWY

Połowa całego naskórkowego kwasu hialuronowego występuje w warstwie rogowej, gdzie wchodzi w interakcję nie tylko z wodą, ale też z fosfolipidami. Dzięki specyficznej strukturze kwas hialuronowy może łączyć się z aminokwasami lub białkami takimi jak keratyna, by zwiększać właściwości higroskopijne.

CICALTANE: WZMOCNIENIE FUNKCJI BARIEROWYCH I REGENERACJA SKÓRY

Dzięki wysokiej zawartości polifenoli i białek (takich jak np. elagitaniny), CICALTANE ułatwia produkcję komórkowego ATP. W rezultacie może dostarczyć keratynocytom energię niezbędną do zapewnienia im optymalnego funkcjonowania, szczególnie przy produkcji sfingolipidów - lipidów będących prekursorami ceramidów. CICALTANE to aktywny składnik pozyskiwany biotechnologicznie z ochronnej otoczki tropikalnych owoców rambutanu, pochodzących ze zrównoważonych źródeł. Wzmacnia funkcje barierowe warstwy rogowej naskórka, dodaje energii komórkowej i utrzymuje optymalne nawilżenie skóry. CICALTANE działa również stymulująco na syntezę betainy, osmolitu niezbędnego do dyfuzji wody do komórek różnych warstw naskórka.

Synergia składników aktywnych

SYNERGIA INNOWACYJNYCH SKŁADNIKÓW AKTYWNYCH

Jak możemy zauważyć, nawilżenie skóry to zespół złożonych zjawisk, które są ściśle ze sobą powiązane. Niezbędne jest tu ułatwienie krążenia wody przez różne warstwy skóry, wiązanie jej w nich oraz regeneracja i uszczelnienie warstwy rogowej naskórka w celu wspierania wchłaniania wody i ograniczenia przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Z drugiej strony, etapy naprawy warstwy podstawnej i połączenia skórno-naskórkowego wspomagają zarówno funkcjonowanie naskórka, jak i skóry, zmniejszając skutki procesów przedwczesnego starzenia się.

HYDRA ADVANCED H2O DIFFUSION SYSTEM

Zabieg HYDRA ADVANCED został opracowany dla wszystkich grup wiekowych i dla każdego rodzaju skóry, jako kuracja składająca się z czterech sesji zabiegowych lub jako zabieg startowy, aby rozpocząć spersonalizowaną terapię dopasowaną do indywidualnych potrzeb cery.
• Zwiększa przepływ wody ze skóry właściwej do naskórka (AQP3).
• Ułatwia przenikanie (dyfuzję) wody (osmolity).
• Pomaga utrzymać nawilżenie - przywraca funkcje barierowe.
• Regeneruje warstwę rogową naskórka (ceramidy) oraz odbudowuje połączenie skórno-naskórkowe.

Polecane

Ericson Laboratoire Aqua-Balance Fluid Hydra Advanced Okazja

Ericson Laboratoire Aqua-Balance Fluid Hydra Advanced

271,15 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 271,15 zł/1szt.0% Cena regularna: 319,00 zł brutto/1szt.-15%
Ericson Laboratoire Krem Do Twarzy Aqua-Resource Cream Hydra Advanced Okazja

Ericson Laboratoire Krem Do Twarzy Aqua-Resource Cream Hydra Advanced

313,65 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 313,65 zł/1szt.0% Cena regularna: 369,00 zł brutto/1szt.-15%
Ericson Laboratoire Krem Do Twarzy Nutri-Resilience Cream Hydra Advanced Okazja

Ericson Laboratoire Krem Do Twarzy Nutri-Resilience Cream Hydra Advanced

313,65 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 313,65 zł/1szt.0% Cena regularna: 369,00 zł brutto/1szt.-15%
pixel