Zapalenie mieszków włosowych – jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?
Zapalenie mieszków włosowych, wrastające włosy, stan zapalny... nazywaj to jak chcesz. Niemal wszyscy mamy ten problem – i kobiety i mężczyźni. Występuje ono po depilacji woskiem, depilatorem elektrycznym, po tradycyjnym goleniu maszynką i usuwaniu włosów pensetą… nie jest to przyjemne, ani tym bardziej estetyczne.
Dlaczego włosy wrastają?
Ropne zapalenie mieszków włosowych ma miejsce zawsze wtedy, gdy włos nie jest w stanie przebić się przez barierę naskórkową, a tym samym wyrosnąć nad jej powierzchnię. Mieszek włosowy zostaje zainfekowany, co powoduje przebarwienia, krosty, a nawet torbiele, które są czasami bardzo bolesne i swędzące. Często dzieje się tak dlatego, że nasz skóra jest zbyt zrogowaciała, a czasami dlatego, że sposób depilacji owłosienia powoduje zmianę kierunku wzrostu włosów.
Na jakich częściach ciała najczęściej pojawiają się stany zapalne mieszków włosowych?
Ten stan ma skłonność do pojawiania się w obszarach najczęściej poddawanych woskowaniu lub goleniu: nogi, łydki, pachwiny, pachy, plecy, szyja i broda, a także w obszarach, gdzie skóra narażona jest na otarcia, czy nadmierną potliwość (bikini, wewnętrzna część ud). Te ostatnie dłużej się goją, często pozostawiają ślady i przebarwienia.
Może również wystąpić w obszarach, w których usuwamy włosy za pomocą pincety, szczególnie jeśli robimy to w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów, takich jak brwi, górna warga lub podbródek.
Zapalenie mieszków włosowych w okolicach miejsc intymnych potrafi być bardzo dotkliwe, gdyż zmiany te trudniej się goją, często są też znacznie większe. Włos w tych okolicach jest grubszy i kiedy już się wrośnie, to potrafi dać nam ostro popalić.
Jak możemy zapobiec wrastaniu włosów?
Zgodnie z dewizą – lepiej zapobiegać niż leczyć, jeśli mamy tendencję do ropnego zapalenia mieszków włosowych, to musimy o naszą skórę dbać w sposób szczególny. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że uda nam się uniknąć problemu e przyszłości
Oto odpowiednie kroki, aby uniknąć wrastania włosów oraz zwalczyć jego skutki - wszystko dla zdrowej i gładkiej skóry!
Po pierwsze, należy regularnie złuszczać naskórek, co pomaga usuwać warstwy martwych komórek. Należy to robić minimum raz w tygodniu, ale nigdy w czasie, gdy mamy ropne zapalenie mieszków! Złuszczanie naskórka sprawia, że skóra staje się delikatniejsza , a włosy nie mają najmniejszego problemu by wyrosnąć. Zawsze też należy stosować balsamy zmiękczające skórę, które ją odpowiednio nawilżą i uelastycznią.
Pamiętajmy o odpowiedniej higienie w czasie zabiegu depilacji czy golenia. Skóra musi być idealnie oczyszczona, a produkty i narzędzia sterylne. Jeśli mamy tendencję do zmian ropnych, to w żadnym wypadku nie możemy używać tej samej maszynki do golenia z kimś innym. Po goleniu i depilacji należy stosować łagodne produkty myjące, a także pielęgnację odpowiednio łagodzącą skórę.
Leczenie ropnego zapalenia mieszków włosowych
Gdy zmiany ropne jednak się pojawią, nie należy ich usuwać mechanicznie. Możemy w ten sposób spowodować wiele skutków ubocznych, bardziej zainfekować skórę, czy przyczynić się do powstania nieestetycznej blizny. Nie należy też nakłuwać zmiany przy pomocy igły.
Najlepszym sposobem jest łagodzenie i złuszczanie powstałej zmiany przy pomocy specjalnych produktów, np. na bazie kwasu salicylowego. Podczas używania takiego produktu zmiana zostaje zdezynfekowana, wyłagodzona. Stopniowo się wysusza. Powstałe po ropnym zapaleniu mieszków zmiany przebarwieniowe zostają złuszczone i rozjaśnione. Produkt ten może spowodować, że podobna zmiana w tym samym miejscu nigdy już się nie pojawi. Należy stosować go bezpośrednio na zmianę, codziennie rano i wieczorem, aż do uzyskania pożądanego efektu.
Wskazówki
- Noś bawełnianą bieliznę, która pomoże zapobiec zapaleniu mieszków włosowych w pachwinach.
- Stosuj delikatny antyperspirant do wrażliwej skóry pod pachami, aby chronić i ukoić mieszki włosowe w tym regionie.
- Utrzymuj wysoki poziomu higieny podczas używania maszynek do golenia, depilatorów, szpatułek i innych narzędzi do woskowania.
- Nie usuwaj wrastających włosów „na siłę”, np. przy pomocy igły lub pensety. To znacznie pogorszy stan skóry.
- Stosuj odpowiednie produkty wspomagające pielęgnację i regenerację skóry przed i po depilacji.
Polecamy
Gruboziarnisty piling cukrowy Foliscrub od Depileve
Olejek z drzewa herbacianego Tea Tree Gel
Krem łagodzący Gold Vital Derm Ph
Folisan, produkt z kwasem salicylowym: