Składniki kosmetyczne: Witamina A
Często słyszymy, że witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak nie zawsze wiemy, dlaczego są tak cenne, jak je spożywać, gdzie się znajdują i z czym je łączyć.
Witamina A wielu ludziom kojarzy się głównie z tłustą substancją zawartą w przezroczystej kapsułce. Istotnie, to najbardziej namacalna i najczęściej świadomie spożywana jej postać. Na pewno spożywamy ją w tej postaci, aby zadbać o naszą skórę i włosy. Wiemy też, że najlepiej przyswajalna jest w tłuszczach. Przyjrzyjmy się jej jednak dokładniej.
Pochodzenie witaminy A
Witamina urody (taką ma o sobie opinię), pochodzi zarówno od zwierząt, jak i roślin. W pierwszym przypadku zwana jest retinolem, zaś w drugim beta-karotenem. Znajdziemy ją w owocach i warzywach o pomarańczowym lub zielonym zabarwieniu, a także w tłustych rybach i podrobach. Jak już wiemy, rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego nie bez powodu polewamy naszą sałatkę oliwą. To co robimy intuicyjnie, często ma ukryty sens.
Znaczenie witaminy A dla urody
Produkty kosmetyczne zawierające witaminę A, są jednymi z najczęściej wybieranych przez konsumentów. Trudno się dziwić, gdyż mają wyjątkową moc. Witamina ta znajduje się w kremach, maściach, szamponach i odżywkach do włosów oraz w produktach do dłoni, stóp i paznokci. Stosowana zewnętrznie wspomaga odżywienie i regenerację skóry, wzmacnia i nabłyszcza włosy, zapobiega utracie wilgoci i chroni przed podrażnieniami. W postaci Retinolu wykorzystywana jest w produktach mających na celu niwelowanie i złuszczanie zmian przebarwieniowych czy potrądzikowych. Stosowana jest w kosmetyce profesjonalnej w wielu terapiach skóry. W połączeniu z witaminą C i E tworzy grupę tzw. naturalnych przeciwutleniaczy, które chronią komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników i ich przedwczesnym starzeniem się.
Stosowanie witaminy A w celach zdrowotnych
Nasza uroda zewnętrzna jest naturalnie niezwykle ważna, jednak znaczenie witaminy A dla naszego stanu zdrowia jest wartością nadrzędną. Witamina A:
• jest niezwykle cenna ponieważ odpowiada za procesy widzenia - wspomaga tworzenie rodopsyny, odpowiedzialnej za właściwe funkcjonowanie narządu wzroku
• chroni przed rozwojem niektórych nowotworów
• wykazuje działanie antyoksydacyjne
• zapobiega wysychaniu i rogowaceniu nabłonka, przyczynia się także do procesu gojenia ran
• korzystnie działa na serce, obniżając poziom cholesterolu we krwi
• wpływa pozytywnie na pracę tarczycy
• wzmacnia układ immunologiczny organizmu
• jest niezbędna do prawidłowego tworzenia szkliwa nazębnego
Niedobór i nadmiar witaminy A w organizmie
Należy pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tej witaminy mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. Niedobór może skutkować m.in. zaburzeniami widzenia, czyli wystąpieniem tzw. kurzej ślepoty, czyli osłabieniem wzroku po zmierzchu. Może także dojść do zwyrodnienia nabłonka wyściełającego błony śluzowe dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Naturalnie jej brak, znacznie pogorszy wygląd naszej skóry i włosów. Jej nadmierne spożycie może doprowadzić do kumulacji witaminy w wątrobie, a co za tym idzie, powiększeniem tego organu. Dodatkowo może wystąpić nadpobudliwość, osłabienie czy ból głowy.
Odpowiednie dawkowanie witaminy A
Aby działanie witaminy A miało prawidłowy przebieg, należy odpowiednio ją dawkować. Warto wiedzieć, że wchłanialność witamin jest tym lepsza, im bardziej oczyszczony jest nasz organizm. Aby najpełniej odczuwać skuteczność witamin, w tym witaminy A, należy przynajmniej dwa razy do roku przejść kurację detoksykującą. Ponad to istotny jest wiek i płeć oraz ogólny stan zdrowia osoby spożywającej tę witaminę. W kwestii prawidłowego dawkowania należy zawsze zaczerpnąć porady farmaceuty lub swojego lekarza. Warto także skorzystać z podpowiedzi naturopaty, gdyż medycyna niekonwencjonalna doskonale uzupełnia tradycyjne metody leczenia.