Darmowa dostawa od 300,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Manicure hybrydowy – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

2020-10-30
Manicure hybrydowy – wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Manicure hybrydowy pojawił się na światowym rynku wiele lat temu, a jego założeniem było przedłużenie trwałości koloru na paznokciach do minimum dwóch tygodni. Trwały manicure stał się odpowiedzią na najważniejszą potrzebę kobiet, jaką jest nieskazitelny kolor paznokci i mocna zdrowa płytka. 

 

Czym jest hybryda?

Lakier hybrydowy, to połączenie dwóch formuł – lakieru do paznokci i żelu. Są także inne odmiany trwałego manicure’u, które noszą nazwę żelu soak-off. W tym drugim systemie chodzi o ten sam efekt zabiegu, jednak jego skład jest zdecydowanie delikatniejszy od klasycznej hybrydy. Stanowi on połączenie pigmentu z żelem o delikatnej siatce molekuł. W jednym i drugim przypadku chodzi jednak o to, aby manicure był trwały i błyszczący, a efektem dodatkowym jest możliwość zapuszczenia naturalnej płytki. Paznokcie wzmocnione zewnętrznie przez żel kolorowy rosną bez ryzyka częstych złamań czy rozdwajania się.

 

Jak prawidłowo nakładać lakier hybrydowy?

Podstawą pięknych i wypielęgnowanych paznokci jest wiedza, w jaki sposób prawidłowo nałożyć lakier hybrydowy. Profesjonaliści wiedzą, że aby uzyskać najdoskonalszy efekt, należy wykonać szereg czynności przy użyciu specjalistycznych produktów i narzędzi. Jest wiele kroków do doskonałości. Po pierwsze paznokcie muszą być starannie oczyszczone, opiłowane i wypolerowane. Przed nałożeniem hybrydy należy w szczególny sposób zadbać o tak zwaną higienę paznokci. Płytkę należy starannie odtłuścić i nałożyć produkt nadający prawidłowe pH. Hybryda znajduje się na paznokciach kilka tygodni, dlatego należy zrobić wszystko, aby nie było pod nią zanieczyszczeń i wilgoci, które mogą doprowadzić do znaczących powikłań.

Po etapie starannego przygotowywania płytki nakładamy bazę pod hybrydę. Ten etap jest konieczny, aby następnie móc nałożyć kolor. Wiele firm produkujących lakiery hybrydowe zaleca stosowanie produktów tej samej marki w całym procesie aplikacji trwałego lakieru. Jest to podyktowane tym, że produkty te są ze sobą kompatybilne, doskonale się uzupełniają i gwarantują trwały efekt końcowy. Mieszanie marek i systemów może sprawić, że nie będziemy długo cieszyć się jakością manicure’u, a w najgorszym przypadku doprowadzimy także do uszkodzeń paznokci, powstałych na skutek reakcji chemicznych. Możemy mieć trudności z łatwym usunięciem żelu z paznokci i spowodować znaczące osłabienie płytki. Po aplikacji bazy i utrwaleniu jej pod lampą uv/led nakładamy kolor, najlepiej dwie cienkie warstwy, które każdorazowo utrwalamy pod lampą.

Dobrej jakości lakiery żelowe powinny się łatwo nakładać i nie tworzyć grubej powłoki. Ich konsystencja powinna przypominać tradycyjny lakier do paznokci. Po utrwaleniu drugiej warstwy aplikujemy top coat. Jest to produkt zabezpieczający kolor i nadający połysk. Chroni kolor przed czynnikami zewnętrznymi. W większości przypadków po utrwaleniu pod lampa wymaga usunięcia warstwy dyspersyjnej przeznaczonym do tego celu płynem na bazie alkoholu. 

Jak długo powinniśmy nosić lakier hybrydowy na paznokciach?

Pierwotnym założeniem twórców manicure’u hybrydowego było przedłużenie trwałości koloru na paznokciach do dwóch tygodni. Jest to też czas optymalny, aby taki manicure był miły dla oka. Mimo tego, że kolor dobrze się trzyma, to należy pamiętać, że paznokieć nadal rośnie, a co za tym idzie powstaje tzw. odrost. Przy skórkach tworzy się półksiężyc z naszego odrastającego paznokcia, który wyraźnie pokazuje, że czas na zmianę koloru. Kobiety zawsze lubią, gdy lakier „dochodzi do skórek” podczas jego aplikacji.  Tej estetyki należy bardzo pilnować. Poza tym żel hybrydowy po upływie dwóch tygodni nie błyszczy się już tak pięknie, a sam paznokieć zmienia swój kształt na końcówkach i jest zbyt długi.

Jest jeszcze jeden istotny powód, dla którego przenoszenie hybrydy nie jest dobre i są to względy bezpieczeństwa. Hybryda ma zwyczaj rozszczelniania się. Na jej powierzchni tworzą się mikroubytki, przez które do naturalnego paznokcia może przedostać się wilgoć i zanieczyszczenia. Nie widzimy tego w czasie noszenia żelu, ale po jego usunięciu może się okazać, że na płytce pojawiły się zielone plamy. To zdecydowanie nie jest ani higieniczne, ani ładne, ani zdrowe. Tak się często dzieje także wtedy, gdy jakość żelu hybrydowego jest wątpliwa.

Pamiętajmy, że nasze dłonie i paznokcie mają kontakt z naszym pożywieniem czy skórą i powinny być czyste i zdrowe. Dlatego manicure hybrydowy powinien być noszony maksymalnie do trzech tygodni od dnia nałożenia.

 

Czy manicure hybrydowy powinno się wykonywać samemu?

Jeszcze kilka lat temu manicure hybrydowy był zabiegiem profesjonalnym, wykonywanym wyłącznie w salonach manicure’u. Profesjonaliści zawsze posługiwali się technikami, które w domowych warunkach były trudne do wykonania, a często też niemożiwe, ze względu na konieczność posiadania  lampy uv/led, specjalistycznych i drogich produktów oraz oczywiście określonych umiejętności. Dzisiaj ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Mnogość marek oferujących produkty do paznokci w ogólnej dostępnej sprzedaży jest tak duża, że większość kobiet posiada je już w domu, a manicure hybrydowy stał się normalnym zabiegiem. Tego już nie zmienimy, choć oczywiście nic nie zastąpi jakości usługi i komfortu, jakiego możemy doświadczyć w profesjonalnym salonie.

 

W jaki sposób bezpiecznie usunąć lakier hybrydowy z paznokci?

Bezpieczeństwo paznokci, ale także całego ciała na etapie jego pielęgnacji, powinno być kwestią kluczową. Sama nazwa „pielęgnacja” mówi o upiększaniu, a nie o zgoła odwrotnym efekcie. Każdy etap dbania o urodę, od momentu wyboru produktu, po jego aplikację i usuwanie jest niezwykle ważny i może mieć wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale także na zdrowie. Sposób usuwania hybrydy to bardzo istotny element. Niewłaściwe czy agresywne pozbywanie się takiej stylizacji może osłabić paznokcie lub wręcz je zniszczyć. Zazwyczaj do tego celu używa się foli aluminiowej z włókniną, którą nasącza się technicznym, ogólnodostępnym acetonem. Na ten ostatni należy uważać lub go całkowicie wykluczyć.

Jeśli stosujemy dobrej i szlachetnej jakości lakiery hybrydowe, aceton nie jest potrzebny, możemy go zastąpić delikatnymi zmywaczami z dodatkiem olejków natłuszczających. Częste i długotrwałe stosowanie acetonu (minimum 15 min. paznokcie poddawane są działaniu tej substancji) może  doprowadzić do powszechnie znanej już onycholizy, czyli odwarstwienia się płytki paznokciowej od macierzy. Pod paznokciem tworzy się pusta przestrzeń, która trudno i długo się regeneruje. To znak, że paznokieć jest wyjałowiony, została zaburzona flora bakteryjna. Oprócz tego aceton wysusza i wytrawia paznokcie, co zdecydowanie i niepotrzebnie je osłabia.

Usuwanie hybrydy rozpoczynamy od zmatowienia żelu, a następnie owijamy paznokcie płatkami nasączonymi specjalnym zmywaczem. Po maksymalnie 15 minutach żel powinien odejść od paznokci w postaci cienkich płatków. Jeśli tak się nie stanie, owijamy paznokcie ponownie i odczekujemy kilka chwil. Nigdy nie należy usuwać resztek żelu zeskrobując je ostrymi narzędziami! Hybrydę można też usunąć przy pomocy frezarki, ale to już zajęcie dla naprawdę wprawionych osób. Zdecydowanie odradzamy tę technikę w domu.

 

Jaki żel hybrydowy wybrać?

Moda na manicure hybrydowy jest wprost proporcjonalna do ilości firm oferujących ten produkt. Dla niektórych wyznacznikiem jakości będzie reklamowanie produktu przez celebrytę, dla innych cena, a dla jeszcze innych delikatna formuła. Wybór należy do klienta. Jedno jest pewne – hybryda nie powinna zachowywać się jak twardy żel, być zbyt gęsta i tworzyć grubej warstwy na paznokciu. Powinna się też łatwo usuwać. Jeśli delikatne płyny przeznaczone do tego celu nie są w stanie sobie z nią poradzić, trudno się rozpuszcza i charakterystycznie gumkuje, to znaczy, ze z samą formułą hybrydy taki produkt ma niewiele wspólnego. Lakier hybrydowy powinien przypominać lakier tradycyjny, mieć płynną konsystencję, łatwo się nakładać i równie łatwo usuwać. No i zdecydowanie każdy produkt powinien posiadać odpowiednie atesty i bezpieczne składy. A to już akurat temat na inny artykuł.

pixel